Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie čivavy

Jak to vypadá, první záznam o čivavě jako o samostatném plemeni byl pořízen roku 1884, když ji podnikaví Mexičané v pohraničních obchodech začali prodávat turistům. Drobným psům se říkalo mexicko-texaští a arizonští psi podle toho, čí byla půda, na které obchody stály. Postupně však byla stále pevněji spojována s mexickým státem Chihuahua přímo na jižní hranici USA. Psík, který nevěděl, co je to hranice, se stal známí jako čivava.

První oficiálně zaregistrovaný čivava byl pes jménem Midget, který se dostal do plemenné knihy amerického kynologického klubu v roce 1904 spolu se třemi dalšími. Do roku 1915 bylo v USA zapsáno 30 čivav a počátkem 70. let jejich počet stoupl na více než 25 000. Plemeno je oblíbené více v Evropě a USA než v Mexiku, což není nic podivného, protože vše co je ,,cizí“ je vždy lepší než to, co máme přímo před nosem.Jedním z prvních nejznámějších chovných psů byl Caranza, zřejmě pojmenovaný podle mexického prezidenta. Červený dlouhosrstý pes žil v Pensylvánii, kde ho potkala nenadálá smrt v čelistech německé dogy, která si ho prý spletla s veverkou. Caranza byl otec Merona a Perrita, kteří se stali zakladateli dvou velkých krevních linií čivav. Většina chovatelských autorit se shodla na tom, že Caranza nebyl čistokrevný, protože dlouhosrstá čivava nebyla v Mexiku do roku 1959.

Dlouhosrsté a krátkosrsté čivavy byly společně vystavovány do roku 1952, kdy byly ve výstavních kruzích tyto dvě variety odděleny. V USA jsou obě variety stále spojovány a výsledkem je, že v jednom vrhu se mohou objevit oba typy srsti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

čivavky

(martinka, 17. 1. 2009 15:01)

ahoj našemu bartikovi jsem udělala taky stranky a chtěli by sme poznat nové kámoše můžem si tě přidat do odkazů=o)???www.chichuachuabart.estranky.cz